  • SVC216GFW
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
VACUUM CLEANER SVC216GFW GOR
SVC216GFW
Red-Dot-2020-SDA_20251104
Stick vacuum cleaner · SVC216GFW
  • Features
  • Technical details
  • Support
  • Related products
Features
Staying power
Constant suction power during operation
Easy to empty-icon
Easy to empty
Extended run time-icon
Extended run time
Detachable battery-icon
Detachable battery
Motorized turbo brush-icon
Motorized turbo brush
Extra Low Reach-icon
Extra Low Reach
Don’t get your hands dirty
The dirt container is easy to empty. Just release the handle, open it, and shake out the dirt.
Up to 60 minutes of cordless vacuuming
Store and charge the battery anywhere
Perfect for all types of floors
No missed corners
Technical details
General information
Product group
Stick vacuum cleaner
Dust storage
With dust container
Vacuum type
For dry cleaning
Cabinet material
Plastic
Colour of the product
White
Battery type
Li-Ion
Usage
2 in 1
Efficiency
Motor power (max)
138 W
Suction power
20 W
Battery cell number
6 pcs
Airflow (l/s)
11.5
Dust box capacity
0.5 l
Charging time
6 h
Control
Control
Handle
Power setting
With button on handle
Soft start motor
Yes
Dust bag indicator
Containers
Refill control light
Yes
Battery charge indicator
Cordless
LED illumination
Park position
Standing
Equipment
Number of nozzles
2 pcs
Universal brush
Electric turbo
Charging base
Direct
Wheels
Rubberized wheels
Number of wheels
4 pcs
Standard dust filters
1 HEPA filter
Dust filter type
Pre-motor filter
Safety
Over heating protection
No
Accessories
Additional equipment
Brush nozzle
Crevice nozzle
Technical data
Noise level (max)
74 dB(A)
Voltage
21.6 V
Net weight
2.6 kg
Gross weight
4 kg
Net weight of motor unit
1.2 kg
Connected load
120 W