  • SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
VACUUM CLEANER SVC180FW
SVC180FW
Staying power - 18 V lithium battery 2 in 1 - Handheld or upright position Motorized turbo brush - Perfect for all types of floors
Stick vacuum cleaner · SVC180FW
  • Features
  • Technical details
  • Support
  • Related products
Features
Staying power
18 V lithium battery
Because of its powerful 18 V lithium battery you won't feel any loss of suction power during operation. Even when the battery is at half of its capacity, you will still get top performance from your vacuum cleaner. Run time of up to 50 minutes allows you to clean the house in one go.
2 in 1-icon
2 in 1
Motorized turbo brush-icon
Motorized turbo brush
Easy to store-icon
Easy to store
FlexibleLED-icon
FlexibleLED
Easy to empty-icon
Easy to empty
Handheld or upright position
Perfect for all types of floors
One-click detachable brush roll makes removing long hair quick and easy.
Always at hand
No missed corners
Don’t get your hands dirty
The dirt container is easy to empty. Just release the handle, open it, and shake out the dirt.
Technical details
General information
Product group
Stick vacuum cleaner
Dust storage
With dust container
Vacuum type
For dry cleaning
Cabinet material
Plastic
Colour of the product
White
Battery type
Li-Ion
Usage
2 in 1
Efficiency
Motor power (max)
120 W
Suction power
24 W
Battery cell number
5 pcs
Airflow (l/s)
10.5
Dust box capacity
0.6 l
Charging time
6 h
Control
Control
Handle
Power setting
With button on handle
Refill control light
Yes
Battery charge indicator
Yes
Cordless
LED illumination
Equipment
Universal brush
Electric turbo
Charging base
At the station
Wheels
Rubberized wheels
Number of wheels
4 pcs
Standard dust filters
1 HEPA filter
Dust filter type
HEPA filter
Accessories
Additional equipment
Brush nozzle
Crevice nozzle
Technical data
Noise level (max)
81 dB(A)
Voltage
18 V
Net weight
2.9 kg
Gross weight
4.2 kg
Net weight of motor unit
1.1 kg
Connected load
100 W